Dawanie rad.

Życie stawiało i stawiać będzie nas przed podejmowanie decyzji. Jaką szkołę wybrać, czy już zmienić pracę czy jeszcze poczekać, co robić w życiu? Może nie wiemy co dla nas jest najlepsze w tym momencie, ale dobrze jeśli podejmiemy decyzję samodzielnie. Unikniemy wyrzutów dla naszych znajomych i do siebie, że mogliśmy jednak zrobić inaczej. 

Z dawaniem rad jest tak, że najlepiej korzystać z tych, które dajemy innym. Powinieneś zdrowo się odżywiać, uprawiać sport, rzucić palenie, jeść mniej słodyczy itd. To wszystko co widzimy, że jest złe u naszego rodzeństwa, naszych przyjaciół potrafimy dostrzec w przeciągu chwili. Trudniej dostrzec  błędy w nasz samych.

Z podejmowaniem decyzji, powinniśmy się skupić na sobie i na tym czego my chcemy. Ludzie bardzo często mówią ci co masz robić, nawet jeśli nie byli o to pytani. Przeważnie to jest tak, że oni by to zrobili w Twojej sytuacji, gdyby tylko mieli taką okazje i gdyby starczyło im odwagi żeby zrobić tak jak mówisz. To zwykle jest tak w doradzaniu. Doradzamy rzeczy, których sami nie odważylibyśmy się zrobić.

Pamiętasz jak w szkole doradzałeś innemu koledze jak ma zagadać do dziewczyny, mimo tego, że ty nie miałeś nigdy odwagi tego zrobić? Ale bez problemu wynajdywałeś drogi jakimi Twój kolega mógł to zrobić.
Może to typowe dla polaków, ale chyba jest taka niepisana zasada – „Nie znam się, to się wypowiem.”
Dziewczyny, zazwyczaj doradzają swoim koleżanką jak mają postąpić ze swoimi chłopakami, albo przyszłymi chłopakami. Jak mają ich podrywać tak, żeby nie myśleli sobie, że im zależy na nich.

Po daniu takiej rady, patrzymy jak ta druga osoba wykonuje to co mówiłeś. Albo częściej tego nie robi, bo ma za mało odwagi. Jednak gdy to zrobi po swojemu, co wtedy czujesz?
Tak zwany „ból dupy”, że komuś się udało osiągnąć to co chciał. Zagadał to najfajniejszej dziewczyny w szkole, albo poszedł z najlepszą dziewczyną na studniówkę.

Ludzie się dzielą na takich co dają rady i takich co żyją według rad. Może nie do końca rad innych ludzi, bo o ile na początku możesz posłuchać co ci podpowiadają znajomi i rodzina, to z czasem musisz sam wiedzieć co jest dla Ciebie najlepsze. Ponieważ, ludzi z czasem będą ci coraz gorzej doradzać. Nie chcą tego żeby żyło Ci się tak jak chcesz. Rodzina zwykle martwi się o ciebie, więc ich rady są ostrożniejsze w przeciwieństwie do Twoich znajomych.

Nie warto w ślepo iść za tym co mówią nam inni, bo inni nie wiedzą jakie Ty masz plany na siebie. Lepiej wysłuchać opinii ludzi, którzy mieli z podobnym problemem do czynienia i potem podjąć decyzję. Sam jesteś odpowiedzialny za swoje czyny. Osoba, która doradza może jedynie powiedzieć po wszystkim albo „Przykro mi ” albo „a nie mówiłem”.

Teraz dwa cytaty, które pewnie znasz, są dobrym podsumowaniem tego co przeczytałeś.
Pamiętaj, że zawsze warto uczyć się od bardziej doświadczonych.

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.– Mahatma Gandhi

Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz. – Jezus.

Sopraliogic

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s